Attila (január 7)
Én vagyok magyarnak legelső királya,
“Atilla (†453), Isten kegyelméből Bendegúz fia, a nagy Nimród unokája, Engadi neveltje, a hunok, médek, gótok, dánok királya, a földkerekség félelme és Isten ostora” (Képes Krónika), nagy hun-magyar király Álmos egyenesági őse. Atilla jelképe is a turul volt, és Álmosban újjá születve elindult a Turul nemzetség fényes korszaka. “Etele király címere, amelyet pajzsán viselt egy madárhoz hasonlított – magyarul turul a neve -, fején koronával. Ezt a címert a hunok egészen Géza fejedelem idejéig, amíg közösen kormányozták magukat, mindig magukkal hordták a hadban.” (Kézai Simon)
Birodalma Portugáliától Grúziáig terjedt. Az egységes Európa gondolata tőle ered, aki szövetségi rendszerbe állította a népeket és létrehozta az akkor u.n. Konföderációs Európai Uniót. Nem csak hun-magyar uralkodó volt, hanem Eurázsia legnagyobb királya.
Sok jel arra utal, hogy a hunok keresztények voltak. Nem római katolikusok, hanem keleti keresztények, akárcsak Árpád magyarjai. Orosius római pap írja 418-ban: “Kelet és nyugat templomai hunokkal telnek meg. A hit melege tölti be általuk Európát”. A Niebelungen-énekben olvasható: “Atillának a nélkül, hogy keresztény volna, keresztény erényei vannak, s nagy hajlandóságot mutat az igaz vallás iránt; Etzelburgban egyházat építtetett…”
Atilla keresztényi beállítottságával kapcsolatban Szőnyi József megjegyzi: Korabeli ábrázolásokon, a krónikák képein, Leó pápa kőkoporsóján a Szent Péter bazilikában, Atilla nemes és tiszta arcú. Atilla a keresztényi hitét vallja meg azzal, hogy kezét a Szentíráson tartja. Valódi keresztényi lelkületét pedig azzal, hogy kegyet gyakorol a legyőzött Róma felett. Ugyanezt a várost később a germán gótok és vandálok embertelen kegyetlenséggel elpusztították. – Ezer évvel később pedig a keresztény V. Károly német római császár és hadai elpusztítják és kifosztják Rómát.
“Volt egykor Magyarországon egy nagy hírű király, kit Atillának hívtak: … Ez a király emberséges és igazságos volt, soha párját nem fogjuk találni!” (középkori német hősének)