MÁRIA BEMUTATÁSA (november 21.)

MÁRIA BEMUTATÁSA (november 21.)

 

Karácsony hava első ünnepe. A latin és magyar nyelvű Pray-kódex már számon tartja Magyarországon (III. Béla király uralkodása alatt készült 1192-1195 között). Hazánkból terjedt el ez az ünnep nyugat felé, ahol csak 1585-ben erősítette azt meg V. Sixtus pápa.

Ezen az ünnepen ki-ki bemutatta magát a templomban, lelkébe fogadta a zsenge Máriát, hogy méltó legyen majd Fény-Krisztus befogadására.

„… Mert a mai napon jelenteték meg elégszer ez világnak az ő szentséges volta, mikoron az ő szent szülei felvivék az Úristennek templomában. Ki jövendő vala, hogy az felséges teremtő Úristen fiának bizony temploma lenne. Felvivék mondám, Szentléleknek oskolájában, ki jövendő vala, hogy mindez világi üdvözülő népeknek bizony mesterasszonyok lenne, felvivék az szűzeknek konventében, hogy alkalmas ideig ott szeplőtelen tisztaságban lakoznék, jószágokban gyarapodnék, emberi jóerkölcsben nevelkődnék, és kézimunkát tanulni, kivel annak utána életét keresné, és háza népét tápláló. Mindennek felette kedég, hogy az Úristennek törvényét, parancsolatját és az szentírást megtanulná, kiknek miatta Úristent tudná dicsérni, szolgálni és ennenmagát idvezőjteni.”  (Érdy-kódex, 1526-1527)

 

Magyarországon Szűz Mária (Boldogasszony, Babba Mária) tisztelete ősrégi. Sokkal hangsúlyosabb mint bármely nyugati országban. Figyelemre méltó, hogy Szent István a 11. században, 1038-ban ajánlotta fel koronánkat és országunkat Boldogasszonynak. A magyarok Mária tisztelete már abban az időben is régi hagyomány volt. Így érthető, hogy nálunk miért olyan koraiak és számosak a Mária ünnepek. Néhány európai ország szintén Mária kezébe helyezte népét, de csak 600 évvel Szt. István után!

MÁRIA BEMUTATÁSA