Luca Napja (december 13)

Luca Napja (december 13)

Szent Lúcia szűz, vértanú (†310 körül) előkelő szicíliai családból származott. A legnépszerűbb római női szentek egyike. Neve a mise kánonjában is szerepel. A legenda szerint szemét tűvel szurkálták ki,  torkát tőrrel döfték át. Luca a vakok, szemfájások védőszentje. Ezen kívül oltalmát kérik a bűnbánó utcanők, a földművesek, a különféle kézművesek, a varrónők, a párnakészítők és a nyergesek is, mivel valamennyien hegyes szerszámokkal dolgoznak. Ünnepén nem szabad varrni, sőt legtöbb helyen egyáltalán nem szabad a lányoknak, asszonyoknak dolgozniuk.

Luca napja a magyar néphagyomány egyik legjelesebb napja. Hiedelemvilága azonban csak részben kapcsolható össze Lúcia, ókeresztény szűz alakjával. 1582 előtt december 13. volt az év legrövidebb, vagyis a téli napfordulat napja. Innen ered a szólás: Szent Lucának híres napja, a napot rövidre szabja. Ez egy igen jelentős időpont a néphagyományban, mely a természeti jelenségeket pontosan számon tartja és a jeleket varázslatos összefüggésben szemléli. Luca napja méhében hordozza az új esztendő reménységeit és gondjait. Tele van asszonyi kezdeményezéssel és tilalmakkal. A leghosszabb éjszakákon a gonoszoknak és bűbájosoknak bőven van idejük az emberek megrontására. Nem véletlen tehát, hogy az Egyház erre a napra helyezte Lúcia vértanú ünnepét, hiszen neve a lux “fényesség” szóból származik. Neve miatt, a középkorban, több temető és temetőkápolna védőszentjének választották, hisz ma is úgy imádkozunk a halottakért: “… az örök világosság fényeskedjék nekik”.

Magyarországon Luca templomi tiszteletével csak elvétve találkozunk és mint keresztnév is ritka, mert félnek, hogy az ilyen nevű újszülöttet elviszi a Luca, vagyis hamar meghal. Van ahol félelmükben még születésnapként sem vállalják ezt a napot. Ez abból adódik, mert a néptudatban szent Luca mellett egy boszorkányszerű, rontó nőalak is él, lucapuca, lucaasszony, aki ezen a napon az embereknek kárára törekszik.

Palóc vidéken lepedőbe öltözött legény, derekán borjúkötéllel járta a házakat. Arcát liszttel, nyúlbőrrel vagy szitával fedte be (a tisztaságot és szüzességet jelenítette meg). Kopogtatás nélkül lépett be az ajtón, s a kezében tartott Márton-napi fehér lúdszárnnyal (angyalszárnnyal) simogatta végig a háziak arcát, a falon lévő tárgyakat: a sarkokra keresztet rajzolt a szárnnyal, és hátrafelé lépegetve némán távozott. Ő nem az európai rontó-bontó lucapucát idézte meg.

Az esztendő leghosszabb éjszakája nemcsak a gonoszok, de a halottak ideje is, amikor hazatérnek a családba. Ősi hagyomány a lucapogácsa sütése, amelynek fogyasztása a család élő és halott tagjait összefogja. Néhol sütés előtt minden családtag számára beletűznek egy tollat. Akié sütés közben megég, vagy megperzselődik az az év folyamán meghal. Legtöbb helyen a lucapogácsából nemcsak az emberek, hanem az állatok is kapnak, hogy szerencséjük legyen velük.

A lucanapi harangszó a leskelődő gonoszt zavarta el.

Egyes vidékeken Luca estéjén is megkezdik a zöldág sarjasztását. Ha karácsonyra kizöldül jó lesz az esztendő és a lány is férjhez megy. Székesfehérvár-Felsővároson a hét azon napján, melyre Luca napja esik, a gazdaasszony egész éven át imádkozik az aprójószág szaporaságáért és megmaradásáért.

Jászapátíban szokás, hogy a lányok 13 kis darab papírra  felírják 13 fiú nevét. Összehajtják és beteszik egy köcsögbe. Minken nap kivesznek egyet, de nem nézik meg kinek a neve van rajta, hanem bedobják a tűzbe. Az utolsón, ami Karácsonyra maradt, olvasható az a név, aki a jövendőbeli férje lesz !

Luca napján szokásos a lucabúza sarjasztása. Lapos tányérban meleg helyen vízzel, néhol szentelt vízzel öntözött búzaszemeket csíráztatnak. Közepébe gyertyát vagy almát helyeznek. A karácsonyra kizöldült búzával oltárt díszítenek, karácsonyeste a vacsora asztalra, néhol a karácsonyfa alá teszik, beteg állattal etetik, ünnepek után a gazdák földjeiken szétszórják és a jószággal megetetik. Tápén azt mondták a lucabúzáról: néköm kinyerem, jószágomnak legelője, zöld mezeje. Ha szára hosszúra nőtt, jó szalmás termést vártak.

Elterjedt ősi szokásunk a lucaszék készítése. Luca napjától szentestéig minden nap dolgoztak rajta. Kilenc vagy tizenháromféle fából kellett összeróni. Készítője elvitte az éjféli misére és úrfelmutatáskor felállt rá abban a hiedelemben, hogy így felismeri a falu boszorkányait (van ahol az ördögöt szeretnék így felismerni), mert fejükön toll vagy agancs volt. A tollas vagy agancsos fejdíszű boszorkány az ősi magyar hitvilág emlékét tükrözi. Utána a széket mindjárt el kellett égetni. Ezért nagy ritkaság néprajzi gyűjteményekben. Egy, a helyszínen hatóságilag elkobzott lucaszék a következő fákból készült: kökény, boróka, jávor, körte, som, jegenyefenyő, akác, cser és rózsa, az ékek bükkből voltak kifaragva.

Ha Luca sárban jár a karácsony hóban áll. Sok helyen ismeretes a lucakalendárium. A hiedelem szerint Luca napja és karácsony közötti 12 napot jól meg kell figyelni, mert az időjárás a következő év 12 hónapját jellemzi.

lucanapja