Katalin Nap (november 25)

Katalin Nap (november 25)

Alexandriai Szent Katalin vértanú (†305), ciprusi királylány, a magyarság körében igen népszerű és nagy tiszteletnek örvendő szent. Mivel a hit igazságát olyan bölcsen védte, a szónokok, teológusok, filozófusok, tanárok, diákok, tudósok, egyetemek (a párizsi Sorbonne egyetem pecsétjébe is őt vésették), főiskolák, ügyvédek, majd könyvtárak, nyomdászok védőszentje lett. A kínzására szerkesztett késes kerekek összetörtek, ezért mindazok akik kerékkel foglalkoztak – a fuvarosok, bognárok, kerékgyártók, molnárok, fazekasok, szövőlányok, bányászok és középkori céheink – szintén védőszentként tisztelték. A házasságra készülő fiatal lányok is segítségét kérték, hogy jó vőlegényre találjanak. Tűztől, árvíztől, boszorkányságtól ment meg. A szabadkai magyarok szerint az árvizet és az elemésztő tüzet távol tartja testüktől és hajlékuktól egyaránt; elűzi tőlük a szorongást okozó gonosz lelket.

A tizennégy segítő szent közé sorolták.

Katalin az újborral kezdődő kisfarsang utolsó napja, amikoris országszerte Katalin-bálokat rendeztek. Ezután sem bál, sem lakodalom nem esett karácsonyig.

Sok helyen ezen a napon meggyfagallyat állítanak vízbe. Meleg helyre rakják, a vizet többször felfrissítik, hogy karácsonyra kizöldüljön. Ez a katalinág.

Házasságszerző szent. A legenda szerint Katalin Jézus gyűrűs jegyese volt, ezért a lányok mint vőlegényszerző szentet tisztelik. Gömörben a lányosházaknál kilenc különböző fáról bimbós ágat törnek. Ha az ágak karácsonyra kihajtanak, akkor a lány férjhez megy. A szendrőiek (Borsod) szerint csak szűzlánynak virágzik ki az ága.

Csanádapácán úgy tartják, ha Kata kopog, karácsony lotyog, vagyis, ha Katalin napján fagy, akkor karácsonykor lucskos lesz az idő.

KATALIN NAP

Kép: a  Szent István rom. kat. magyar templom egyik üveg ablaka, Passaic, New Jersey (USA)