Salánki Hédi

SALÁNKI HÉDI

Csembalóművész

Salánki Hédi csembalóművész
SALÁNKI HÉDI, csembalóművész, Szerencsen, Zemplén megyében született. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola és a Bartók Béla Konzervatórium zongoraszakán előadóművészeti diplomát szerzett. Évekig a magyar rádió és televíziónál volt zenei szerkesztő, rendező és zenei műsorvezető.
1983-ban az Egyesült Államokba jött, hogy tovább képezze magát mint előadóművész. A Rutgers egyetemen csembalóművészetből szerzett diplomát és doktorátust a Juilliard Iskolán, New Yorkban. Számos hangversenyt adott Európában és az USA-ban. Mint kamarazenész és mint szólista Salánki szerepelt a New Jersey Szimfóniával, az I Solisti-val New Yorkban, a New York-i Kamara zenekarral és számos barokk kamara együttessel.
Hangfelvételeit – Pantheon és Prise-less márka – gyakran játszák országszerte neves klasszikus zenét közvetítő rádióállomások. Csembaló hangfelvételei között található alanki_Bach sok szerzeménye, köztük a Goldberg variációk, Scarlatti szonáták, Teleman nyitányok, francia barokk program és Scott Joplintól a rag-ek.
A hosszú évekig tartó tanulás után férjhez ment és itt ragadt az Egyesült Államokban. A Juilliard Iskolán ismerkedett meg férjével, Rubardt Peter karmesterrrel, akivel egy időben doktorált. Férje jelenleg a New Jersey Szimfónia karmestere és a Rutgers Egyetem zenei igazgatója. Ősszel elköltözik a család – van egy kisfiúk – Syracuse New Yorkba, ahol férje a Syracuse Symphony karmestere lesz.
Salánki hangszere, a csembaló, nem egy mindennapi hangszer. A zongora előfutára, de nem ütőhangszer mint a zongora, hanem pengetős. Főként a barokk zenestílus hangszere, mely a 16. – 18. században élte virágkorát. Azonban mai zeneszerzők is előszeretettel komponálnak erre a hangszerre.
Kerkay Emese
Amerikai Magyar Múzeum, 19. sz. kiadvány, 1993